تبلیغات
پایاپاد - یادداشت برداری
 

یادداشت برداری

نویسنده: ✌*احمد رضـــــا*✌ 1394/05/19  ساعت 13:07 :: سایر مطالب،  :: نظر بدهید

یادداشت برداری یکی از مهم ترین و معروف ترین روش هایی است که مدام توسط معلمین و یا مشاورها توصیه می شود .

همانطور که میدانید ، حافظه انسان همیشگی نیست و ممکن است که بعضی مطالب را فراموش کنیم . اما وقتی مطالب بر روی کاغذ بیایند ، احتمال از بین رفتن آن به حداقل میرسد .

حجت الاسلام قرائتی در این باره میگوید :

 

نوشتن و یادداشت برداری خیلی مهم است. اگر می‌خواهید بعداً معلم شوید حالا كه جوان هستید عنایت كنید و دفترهای مختلف داشته باشید و هرچه دارید یادداشت كنید و این كار را طوری انجام دهید كه یادداشت هایتان كد داشته باشد. بعضی زن‌ها خیلی دقیق هستند. برق هم كه می‌رود، باز هم می‌داند كه قوطی كبریت كجاست؟ و آدمی هم هست كه آن قدر بی برنامه است كه برق هم كه باشد قابلمه را گم می‌كند.

نوشتن خیلی مهم است. «ن والقلم» قلم مورد قسم توسط خداوند واقع شده است و سوره‌ای به نام قلم داریم. خود پیامبر هجده نفر قلم به دست داشت كه هر كدام كارهای مختلف پیامبر را می‌نوشتند. یكی قراردادها و دیگری نامه‌هایی كه می‌آمد را می‌نوشت. فرد دیگری ورود و خروج بیت المال را ثبت می‌كرد. خلاصه پیامبر هجده منشی داشتند.(1)

لطفا به ادامه مطلب بروید


وبسایت درس هایی از قرآن

 

حضرت محمد ص: خلفا و جانشینان من كسانی هستند كه حدیث را بنویسند «ثم یعلمونه امتی» وسپس در میان مردم پخش كند. پس اصل حدیث مهم است و نوشتن آن هم مهم است.بمنبع:درس هایی از قران 

یادداشت برداری از نکات مهمی که معلم در حین درس دادن گفته است .

سوالاتی را که هنگام درس دادن و یا پس از آن به ذهنتان رسیده است را در جایی بنویسید . این روش به شما کمک می کند تا سوالات خود را فراموش نکنید و سوالی بدون پاسخ باقی نماند . این روش یکی از مفید ترین روش ها در یادداشت برداری است زیرا به شما کمک می کند تا سوالات خود را طبقه بندی کنید و از فراموش شدن سوال و پاسخ جلوگیری میکند و تاثیر زیادی در اقزایش نمره شما در امتحانات دارد .ق

البته بهتر است اگر معلم اجازه میدهد ، همان موقعی که سوال برایتان پیش آمد ، سوالتان را بپرسید چون ممکن است، باقی درس را متوجه نشوید . (متاسفانه بسیاری از اساتید اجازه پرسیدن سوال در حین درس دادن را نمیدهند ؛ اگر ممکن است با دبیرتان صحبت کنید و از او بخواهید تا پاسخ سوال هایتان را در حین درس دادن بدهد .)

از حواس پرتی هایتان یادداشت برداری کنید : حتما برای شما هم پیش آمده است که در حین گوش کردن به معلم و یا هنگام مطالعه چیزی فکر شما را به خود مشغول کرده باشد بطور مثال ، شما در کلاس درس هستید که یادتان می آید کتاب امانتی دوستتان را به او برنگردانده اید ! در این مواقع ، موضوع را در جایی یادداشت کنید تا دیگر مجبور نباشید به آن فکر کنید و بتوانید به ادامه کارتان رسیدگی کنید .

 

موارد زیاد دیگری هم هستند که یادداشت برداری میتواند در سهولت انجام آنان به شما کمک کند که در مطالب آینده به آن خواهیم پرداخت .

 

 

 

فواید یادداشت برداری :

 

افزایش تحرک و ایجاد تنوع :   وقتی روند کلاسی شما تکراری هست ، معمولا افکار شما متوجه موضوعات دیگری خواهد شد و تمرکز خود را بر روی درس از دست خواهید داد . اما وقتی شما مطالب مهم را یادداشت می کنید ، مجبور به گوش کردن با دقت به دبیر میشوید تا نکته مهمی را از قلم نیاندازید .

در فصل امتحانات ، با مشکل قطور بودن کتاب ها و زیاد بودن حجم مطالب روبرو نخواهید شد زیرا شما در طول سال تحصیلی ، یک منبع خلاصه ومفید برای خود گردآوری کرده اید .

شما زبان خودتان را بهتر میفهمید پس یادداشت های خودتان بیشتر از هر چیز دیگیری به شما کمک خواهد کرد و شما را از خرید کتاب های کمک درسی اضافه بی نیاز می کند .

 

همانطور که گفته شد ، این مطلب ادامه خواهد داشت و بزودی تکمیل خواهد شد . جهت اطلاع از بروزرسانی های سایت در خبرنامه سایت پایاپاد عضو شوید .


 

منابع:ر 

   وبسایت پایاپاد   www.payapad.ir

 

کپی برداری بدون ذکر منبع حرام بوده و پیگرد قانونی دارد . 


 

درباره سایت
مدیر سایت: ✌*احمد رضـــــا*✌ http://daneshmandanfasa.mihanblog.com

وبسـایت پـایـاپـاد ، در مــــهرماه سال 1393 ، با هدف بهبود سطح کیفی متوســــطه اول ، تاسیس شد و هم اکنون ، یکی از معتـــبرترین مراجع ، علمــــی/آموزشــــی ایــران می باشد .

در صورتی که اشکالی در مطالب مشاهده کردید ، از طریق بخش "تماس با ما" ، با ما در میان بگذارید .

گالری تصاویر

برگشت به بالای صفحه