تبلیغات
پایاپاد - اولین گام برنامه ریزی ، انتخاب کتاب است
 

اولین گام برنامه ریزی ، انتخاب کتاب است

نویسنده: ✌*احمد رضـــــا*✌ 1394/08/14  ساعت 13:09 :: سایر مطالب،  :: نظرات
اولین گام برنامه ریزی ، انتخاب کتاب است .
تا شما ، منبعی برای مطالعه نداشته باشید ، نمی توانید برای مطالعه آن ، برنامه ریزی کنید . پس برای اینکه یک برنامه ریزی خوب و موفق داشته باشید ، نیازمند انتخاب کتاب هایی هستید که نیاز شما را برطرف کنند .
کتاب های گوناگونی در بازار موجود است . بعضی از آن ها ، معروف ترند و برخی ، گم نام هستند ...
برنامه ریزی
در ادامه ، ما قصد داریم ، شما را ، با نکاتی که می تواند به شما در انتخاب کردن کتاب ( و یا انتخاب نکردن آن ) کمک کند ، آشنا کنیم ...
راستی ! این مقاله ، در دو بخش خلاصه و مفصل ، منتشر شده است ، تا افرادی که وقت برای مطالعه و یا حوصله خواندن متن های طولانی را ندارند ، از مقاله دوم و آن هایی که به دنبال جواب کامل هستند ، مقاله اصلی را بخوانند .
یکی از مهم ترین نکاتی که شما باید به آن توجه کنید ، میزان نیاز شما به آن کتاب است و همیشه قبل از خریدن کتاب ، این سوالات را از خود بپرسید :
آیا این کتاب ، از کتاب های خودم ( جزوه هایتان) مفید تر است ؟
آیا زمان کافی برای درک آن را دارم ؟ ( منظور از زمان درک ، زمان خواندن و خلاصه برداری از نکات ، سوالات و ... ) است .

برای مشاهده مقاله (به دو صورت خلاصه و مفصل) به ادامه مطلب بروید .اگر ، حوصله مطالعه کل مقاله را ندارید ، بند آخر مقاله که خلاصه شده است را مطالعه کنید .


قبل از شروع ، باید بدانید ، که پاسخ دادن به سوالات ، آن هم بدون داشتن اطلاعات کافی از خودتان و کتابی که قصد خردیداری آن را دارید ، غیر ممکن و کار حضرت فیل است !
چگونه ، درباره خودم ، اطلاعات بدست بیاورم :
ابتدا ، به سراغ نوشته ها و جزوه های خودتان بروید و آن ها را ورق بزنید و بصورت تصادفی ، یکی دو صفحه از آن را ، انتخاب کنید .
حال ، فقط یک مرتبه ، از روی آن ، بخوانید .و سپس ، از اطرافیانتان بخواهید ، که از متنی که انتخاب کرده اید ، از شما ، سوال بپرسند و سعی کنید ، به پرسش ها ، پاسخ کامل و شبیه جزوه را بدهید .
سپس ، یک بار دیگر ، بر روی همان متن ، مطالعه کنید و دوباره ، از همان شخص بخواهید ، که این بار ، سوالاتی متفاوت اما هم سطح ، با سوالات قبلی از شما بپرسند .
این کار را ، برای 5 بار دیگر هم ، تکرار کنید .
احتمالا ، خودتان هم ، به پیشرفتتان ، در پاسخ گویی به سوالات ، پی برده اید .
این اتقاق ، دو دلیل می تواند داشته باشد :
1. شما ، با سطح و سبک سوالات ، آشنا هستید و در دوره های بعدی مطالعه ، به آن ها و پرسش های احتمالی ، بیشتر دقت می کنید .
2. شما ، چندین مرتبه ، از روی یک متن مشخص و منظم ، خوانده اید و مغز شما ، توانسته ، به راحتی آن را ، تفسیر کند و در خود جای دهد  ( دو گانگی برای شما ، بوجود نیامده است )
حال ، فرض کنید شما ، از یک کتاب کمک درسی ، با مطالب مشابه جزوهتان استفاده می کنید :
-برای شما ، دوگانگی بوجود می اید و مطالب موجود در جزوه شما ( یعنی ، آن چیزی که دبیر شما ، تدریس کرده است و از همان هم سوال خواهد داد ) ، با مطالب موجود در کتاب کمکی ، متفاوت است و شما ، هر دو را با هم قاطی خواهید کرد .
- شما ، بهتر از همه زبان خودتان و دبیرتان و سبک سوال های او ، در امتحان ، آگاه هستید اما ، مولف کتاب کمک درسی ، به اندازه شما ، از این ها اطلاعی ندارد ( و شاید هم اصلا اطلاعی نداشته باشد ) . حال ، شما ، تعداد زیادی سوال ، حل کرده اید که با سوال هایی که فردا ، در امتحان می اید ، کاملا متفاوت است و مثال آن ، آب در هاون کوبیدن است .


 

درباره سایت
مدیر سایت: ✌*احمد رضـــــا*✌ http://daneshmandanfasa.mihanblog.com

وبسـایت پـایـاپـاد ، در مــــهرماه سال 1393 ، با هدف بهبود سطح کیفی متوســــطه اول ، تاسیس شد و هم اکنون ، یکی از معتـــبرترین مراجع ، علمــــی/آموزشــــی ایــران می باشد .

در صورتی که اشکالی در مطالب مشاهده کردید ، از طریق بخش "تماس با ما" ، با ما در میان بگذارید .

گالری تصاویر

برگشت به بالای صفحه