تبلیغات
پایاپاد - زمان بندی مناسب
 

زمان بندی مناسب

نویسنده: ✌*احمد رضـــــا*✌ 1394/08/21  ساعت 17:18 :: سایر مطالب،  :: نظرات
با عرض سلام ادب خدمت کاربران محترم وبسایت پایاپاد !
در مطلب پیشین ، درباره روش های انتخاب کتاب ، صحبت کردیم . اما ، بحث قبلی ، نیمه کار ماند و هم اکنون ، قسمت دوم این مطلب را ، برای شما آماده کرده ایم .
در قسمت قبل ، درباره اینکه چگونه ، نیاز خود را به کتاب تشخیص دهیم و همینطور ، اینکه چه کتابی ، بدرد ما میخورد ، بحث کردیم ( اگر مطلب قبلی را ندیده اید ، برای مشاهده اینجا را کلیک کنید )
در این بحث ، قصد داریم ، درباره اینکه برای هر بخش مطالعه ، چه زمانی را اختصاص دهیم و اینکه چه کتابی را انتخاب کنیم تا بتوانیم ، برای آن ( نه کم و نه زیاد ) زمان بگذاریم ، صحبت می کنیم .
زمان بندی . مدیریت زمان
بخش دوم این مطلب ، بصورت کامل و مفصل ، نکته مهم و قابل توجه زمان بندی در مطالعه و برنامه ریزی را مورد برسی قرار می دهد و شما را ، به سمت برنامه ریزی دقیق و موفقیت آمیز ، راهنمایی می کند .
قبل از مطالعه این مقاله ، حتما ، مقاله پیشین را مطالعه نمایید تا ، مطالب قسمت دوم را بخوبی ، متوجه شوید .


برای مشاهده مقاله (به دو صورت خلاصه و مفصل) به ادامه مطلب بروید .

اولین نکته ، برای شروع مدیریت زمان و زمان بندی مناسب ، در نظر نظر گرفتن ساعات مطالعه ، زمانی که در اختیار دارید و حجم مطالبی که میخواهید مطالعه کنید می باشد :
1. ساعات مطالعه
به ساعاتی که شما ، در اختیار دارید و می توانید آن ها را ، به مطالعه اختصاص بدهید ، ساعات مطالعه می گویند . ( ساعات مطالعه را با وقت های آزاد اشتباه نگیرید . )
2. زمانی که در اختیار دارید :
فرض کنید شما ، 15 روز ، تا امتحان فارسی فاصله دارید و 15 درس هم ، برای خواندن . در نتیجه ، شما ، می بایست ، محتوای خود را ، به 15 بخش ( و حتی بیشتر ) تقسیم کنید تا مطالب ، بر روی هم انبار نشوند و هر روز هم ، قدری مطالعه کرده باشید .
3. حجم مطالبی که می خواهید مطالعه کنید :
مثال بخش 2 را در نظر بگیرید ؛ شما ، 15 درس برای خواندن دارید . حال ، شما باید ، محاسبه کنید ، که اگر بخواهید ، هر درس را ، در یک روز مطالعه کنید ، برای هر یک ، باید چه زمانی را اختصاص بدهید ؟
- توجه داشته باشید ، که ، در روز های آخر ، باید ، زمان مطالعه خود را افزایش دهید تا فرصت دوره مطالب قبلی را داشته باشید .

حال ، فرض کنید ، قرار است ، یک کتاب کمک درسی هم ، به محتوای شما اضافه شود .
همانطور که در بخش اول برنامه ریزی گفته شد ، کتاب ها ، دو حالت دارند :
اگر کتاب ها ، نکته جدیدی را به شما بیاموزند و یا ، به شما ، در درک مطالبی که نمی توانید به تنهایی ، به آن ها دست می یابید ، کمک می کنند ، برای آن ها ، وقت بگذارید ؛ در غیر این صورت ، آن ها را کنار بگذارید و اگر هم ، زمان اضافه برای مطالعه داشتید ، وقتتان را برای مرور جزوه های قبلی بگذارید ( به هیچ وجه دور کتاب های تکراری نروید )

چه زمانی را به کتاب های کمک آموزشی اختصاص دهیم ؟
- اولین اولویت ، کتاب درسی است . پس از اینکه مطمئن شدید ، مطالب کتاب درسی را به خوبی فرا گرفته اید ، می توانید به سراغ دومین اولویت ، یعنی کتاب های خودتان ( جزوه ها ) بروید و با همان شیوه ای که در مطلب اول بیان شد ، آن را مرور کنید . ( روش های دیگر ، وقتتان را تلف خواهند کرد )

در آخر ، اگر وقتی را اضاف آوردید ، آن را به کتاب های کمک درسی خود اختصاص دهید . البته ، برای مرور این کتاب ها ، باید ، زمان خاصی اختصاص بدهید و آن زمان را ، به چند دسته تقسیم کنید .
اگر ، کتاب شما ، حاوی نمونه سوال می باشد ، ابتدا ، برای هر سوال ، بین 1 تا 6 دقیقه اختصاص دهید و تلاش کنید ، پاسخ صحیح را بیابید . سپس ، به بخش پاسخنامه مراجعه کنید و پاسخ هایتان را چک کنید ( پاسخ های غلط را به همراه علت در جایی یادداشت کنید ) ؛ سپس ، تمامی نکات مهم سوالاتی را که حل کرده اید را در دفتر خود ، یادداشت کنید .
*** دقت کنید که اگر ، ده تا سوال به همین روش حل کنید ، به اندازه 30 تا سوال ، آموزش دیده اید .

مطالبی که گفته شد ، بخش دوم راهنمای برنامه ریزی و انتخاب کتاب بود . در این آموزش ها ، به بحث کیفیت ، در مطالعه ، توجه زیادی شده است و سعی شده ، تا بهترین روش ها ، گرد آوری شود تا مطالعه ای ، مفید و هر چند کم داشته باشید .

به زودی ، با قسمت 3 ، از سری آموزش های "گام های برنامه ریزی" با شما خواهیم بود . پس ، وبسایت ما ( payapad.ir ) را دنبال کنید و نظرات ، برسی ها و نقد های خود بر این مقاله و سایر مقالات را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید .

+ کپی برداری ، بدون ذکر منبع ، از مطالب وبسایت پایاپاد جهت استفاده در وبلاگ/وبسایت و یا هرگونه کسب در آمد ، حرام بوده و پیگرد قانونی دارد . 

 

درباره سایت
مدیر سایت: ✌*احمد رضـــــا*✌ http://daneshmandanfasa.mihanblog.com

وبسـایت پـایـاپـاد ، در مــــهرماه سال 1393 ، با هدف بهبود سطح کیفی متوســــطه اول ، تاسیس شد و هم اکنون ، یکی از معتـــبرترین مراجع ، علمــــی/آموزشــــی ایــران می باشد .

در صورتی که اشکالی در مطالب مشاهده کردید ، از طریق بخش "تماس با ما" ، با ما در میان بگذارید .

گالری تصاویر

برگشت به بالای صفحه